194

Staré tkalcovně Veba vdechla nový život

Trvalý a dlouhodobý růst poptávky po atraktivních výrobcích a. s. VEBA vyvolává nejenom velké investice společnosti do nových strojů, ale vyžaduje i rekonstrukce doposud plně nevyužitých budov.

Potřeba výrazně posílit tkalcovské kapacity přivedla vedení a. s. VEBA k rozhodnutí obnovit tkalcovnu v "horní továrně" průmyslového areálu Olivětín, kde byly zlikvidovány staré člunkové stavy už v 80. letech minulého století. I když ve třetině přízemního objektu byla vybudována moderní přípravna, zbytek prostoru byl využíván jen sporadicky, například jako sklad režných tkanin, a celkově továrna a její okolí působily zanedbaně.

veba 1

Celý investiční záměr vznikl v roce 2011. Stavební investice byly zahájeny v roce 2012 a v říjnu 2013 byl komplexně zrekonstruovaný objekt zkolaudován. Uvnitř továrny byl připraven velký tkalcovský sál – v Olivětíně již třetí – včetně nové klimatizace, elektrorozvodny a turbokompresoru. Od konce roku 2012 do letošního pololetí bylo v nové tkalcovně postupně nainstalováno 50 nových vzduchových tkalcovských stavů s pracovní šíří 360 cm od německé firmy Dornier. Stavy jsou vybaveny elektronickými žakárskými stroji Stäubli francouzské provenience a tato technika představuje absolutní světovou špičku v dosahované produktivitě a kvalitě výroby. Nová tkalcovna pracuje – jako všechny tkalcovské kapacity a. s. VEBA – v nepřetržitém provozu, to znamená 7 dní v týdnu, 24 hodin denně. Nový sál umožnil zvýšení výkonu tkalcovny Olivětín o 50%.

veba 2

Do dalšího volného zrekonstruovaného sálu "horní továrny" se rozšířil provoz úpravny, který musí držet krok s rostoucími kapacitami tkalcoven a plynule instalovat nové stroje i nové technologie. Celému objektu tak byl "vdechnut nový život" a dlouhodobá perspektiva. Jeho podoba zachovala tradiční industriální architekturu konce 19. století, interiér je však "napěchovaný" tou nejprogresivnější technologií textilní výroby 21. století. Zkultivováno bylo i okolí "horní továrny", která tak opravdu lahodí oku.

Vybudování nové tkalcovny a rozsáhlá renovace továrny si vyžádala souhrnnou investici 349 milionů korun. Rozšířením výroby bylo v továrním areálu Olivětín vytvořeno 84 nových pracovních míst. Jestliže v červnu 2012 zaměstnávala VEBA 1 168 pracovníků, pak v červnu 2014 tento počet stoupnul na 1 268. Role a. s. VEBA jako klíčového zaměstnavatele na Broumovsku a Policku je tak stále výraznější.

veba 3

Nová tkalcovna umožňuje společnosti VEBA jak expanzi na nové africké i neafrické trhy, tak i získání vyššího tržního podílu na stávajících trzích na úkor relevantní německé a rakouské konkurence. VEBA v Olivětíně překonala všechny dosavadní rekordy a vyrábí tam historicky největší objemy tkanin od počátků továrny v r. 1856. Za jediný měsíc jen olivětínské tkalcovny vyrábějí přes jeden milion metrů (= 1000 kilometrů) především bavlněných brokátů. To je jen pro představu vzdálenost Broumov – Paříž.

Obdobná investice a modernizace aktuálně probíhá v tkalcovně továrny VEBA Police nad Metují. Podrobnosti o ní přineseme po jejím dokončení.

veba 4

Trvalá modernizace firmy VEBA, růst výrobních kapacit, vývoj nových výrobků a rozšiřování obchodů na nové trhy je součástí strategie dlouhodobé prosperity firmy a udržitelnosti našeho podnikatelského úspěchu.