194

Hraniční přechody

František Molík, Náchod 25. ledna 2006

Z iniciativy pana Helmuta Dohnálka, 1. náměstka hejtmana Královéhradeckého kraje, se 24. ledna 2006 v Rychnově nad Kněžnou uskutečnilo jednání k provozu na hraničních přechodech s Polskem. Vedle starostů měst a obcí zde byli zástupci  Ministerstva vnitra a Cizinecké policie. Vedle mnoha přechodů a turistických stezek byly projednávány pro nás tak důležité přechody na Broumovsku.

Spolupráce s podnikateli tohoto regionu mi pomohla přijít na jednání dostatečně vybaven konkrétními argumenty. Absurdní stav, kdy je z hranice vraceno osobní auto, které má mezi sedadly a úložným prostorem mřížku a v technickém průkazu napsáno: nákladní automobil, je téměř dva roky po vstupu do EU vhodným námětem do pořadu jedné komerční televize pod názvem: To nevymyslíš, s dodatkem Žít a podnikat na Broumovsku. Nelze počítat s úplným otevřením přechodů ve Starostíně a Otovicích. Od těchto dní se však pracuje na změně, s limitem do 12 tun celkové hmotnosti. Ze strany Ministerstva vnitra nejsou důvody změně režimu na přechodech bránit. Nyní je řada na místní a krajské samosprávě. Z předložených usnesení dotčených obcí a vyjádření Kraje by neměly být zásadní překážky ani zde. Současně jsem požádal i o otevření problému přechodu v Královci ve směru do Łubavky, kde je v současnosti omezení do šesti tun. Problémem trutnovských firem je, že s větší tonáží mohou do Polska pouze přes Harrachov anebo Náchod. Současný stav, kdy kabely z KABLO Vrchlabí jedou do Valbřichu přes Náchod, by mohl být rovněž změněn.

Na 3. února 2006 je připraveno setkání polských a českých europoslanců, poslanců národních parlamentů, příhraniční samosprávy a zástupců hospodářských komor. Setkání se uskuteční v Kłodzku. Pokud se nestane nic nepředpokládaného, budou českou stranu zastupovat: Ing. Oldřich Vlasák – Europoslanec, Ing. Jiří Hanuš – poslanec PSP ČR, Helmut Dohnálek – 1. náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje, Petr Kuřík – náměstek hejtmana, Ing. Stanislav Sedláček – předseda Regionální hospodářské komory Severovýchodních Čech, Jaroslav Štefek – Sekretariát Euroregionu Glacensis, František Molík – Jednatelství RHK SVČ Náchod. Program připravili polští partneři. Důraz je kladen především na: situace na hraničních přechodech s dopadem na podnikatele a firmy, omezení dopravy v polských lázeňských městech – odklon dopravy ve směru Královec – Łubavka s připojením na nově budované horizontální autostrády v Polsku a na D11 v Čechách, vybudování železnice a provoz tramvají mezi Kudovou a Náchodem s propojením do Hradce Králové, příležitosti a hrozby rozvoje dopravní infrastruktury pro lázeňskou oblast apod.

Polské straně jde o postupné naplňování hlavních principů EU, a to volný pohyb osob, služeb a zboží.

V závěru bych chtěl ještě jednou poděkovat všem, kteří mě na jednání vybavili potřebnými argumenty. V žádném případě nezapadnou. Po dohodě s panem Dohnálkem budou přiloženy k dokumentům z jednání.