194

Jednání o Polsko České spolupráci v Kłodzku

Náchod 4.února 2006, František Molík (Regionální hospodářská komora, Jednatelství Náchod)

Jednatelství Regionální  hospodářské komory v Náchodě spolu se svými polskými partnery uspořádalo v pátek 3.února t.r. v Kłodzku pracovní setkání k problematice přeshraniční spolupráce.

Setkání se zúčastnili pozvaní europoslanci, poslanec polského Sejmu, předsedové sdružení obcí a Euroregionu Glacensis. Diskuse o spolupráci v rámci EU i o konkrétní příhraniční spolupráci se z české strany zúčastnil poslanec Evropského parlamentu Ing.Oldřich Vlasák, první náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Helmut Dohnálek, náměstek hejtmana Petr Kuřík, sekretář české kanceláře Euroregionu Glacensis  ęłęóJaroslav Štefek, předseda Regionální hospodářské komory severovýchodních Čech Ing.Stanislav Sedláček a pracovník Jednatelství hospodářské komory v Náchodě František Molík.

Současný stav na hraničních přechodech s Polskem je naprosto nevyhovující. Brání obchodním stykům a rozvoji příhraničních oblastí po obou stranách. Setkání bylo vyvoláno hospodářskými komorami, které zastupují zájmy podnikatelů a firem po obou stranách hranice.

Dopravní dostupnost je druhým závažným problémem. Ve směru od Prahy do Hradce Králové na české straně, a ve směru východ západ na polské straně se budují dálnice. Zatím však nebyly započaty práce na propojení těchto komunikací ve směru Wrocław – Lubawka – Královec – Trutnov – Jaroměř – Hradec Králové. Směr z Dolního Slezska na Prahu je nevyhovující a značně přetížený. Stav se ještě zhorší zvýšením kapacity vozidel po zprovoznění dálnice D11.

Přítomní účastníci se dohodli na společném postupu ve směru k regionálním vládám, národním vládám i EU. Naději na úspěch mají pouze velké připravené projekty s mezinárodní účastí, která  musí být koordinována. Organizátoři byli pověřeni vypracováním zápisu s inventarizací společných problémů a vypracováním úkolů pro obě strany. Prvním hlavním úkolem je: zlepšit systém hraničních přechodů s Českou republikou. Umožnit přepravu zboží na přechodu Boboszów – Dolní Lipka, Tłumaczów – Otovice, Golińsk – Starostín a Łubawka – Královec. Na vyjmenovaných přechodech umožnit přepravu vozidlům do 12 tun. Na přechodu Mostowice – Orlické Záhoři provést změnu a povolit vjezdu autobusům. Druhým úkolem je společný postup při vyvíjení tlaku na vybudování dálnice (rychlostní komunikace) ve směru Szczecin  – Hradec Králové – Praha s využitím přechodu Lubawka – Královec. Třetím úkolem je řešení tramvajové dopravy v lázeňské oblasti okresu Kłodzku, s propojením na Náchod a dále do Hradce Králové. Polská strana, na základě zkušeností, požaduje, aby tramvaje po obou stranách provozoval soukromý český dopravce. Jako příklad byla uváděna bezproblémová příhraniční autobusová doprava mezi městy Kudowa Zdrój a Náchod.

Účastníci setkání požádali oba sekretariáty Euroregionu Glacensis o společnou koordinaci, protože tato organizace je pro podobnou práci přímo předurčena. Všichni si uvědomují, jak důležitou roli zde sehráli hospodářské komory, organizace zastupující podnikatele. Jednání bylo vyvoláno na základě skutečných problémů, které jsou pro místní firmy již na hranici únosnosti. Především z řad evropských zastupitelů jednomyslně zaznělo, že současný stav je v přímém rozporu se záměry a zásadami EU.

Vzhledem k závažnosti problému bylo dohodnuto další setkání, které by se mělo uskutečnit do šesti měsíců. Rozvoj v příhraničí Dolního Slezska a Královéhradeckého kraje je úkolem politiků, kteří mohou jakkoli pomoci. Zásadním  krokem musí být likvidace všech uměle vytvořených překážek na hranicích Polska a České republiky.