194

Supermarket - pro občany přínos, pro obchodníky velká pohroma

25.4.2005, Zdroj: Noviny Náchodska

Již více než čtyři roky se jedná o výstavbě supermarketu v Polici nad Metují. Všechny společnosti, které měly zájem, nakonec od svého záměru kvůli malé kupní síle obyvatelstva odstoupily. Lidé protestovali peticemi... Až nyní se situace vyjasnila.

Police nad Metují - Na minulém zasedání zastupitelstva města, které se konalo v závěru minulého týdne, si zastupitelé odhlasovali výstavbu prvního supermarketu ve městě.

Chtějí otevřít o pouti

V Ostašské ulici, v blízkosti benzinové pumpy, chce na pozemcích, jež jsou k tomuto účelu kompletně připraveny, společnost Julius Meinl postavit svůj supermarket. Zástupce této společnosti byl jednání zastupitelstva přítomen. Zastupitelům i občanům města zodpověděl veškeré jejich dotazy. Navíc připomněl, že předběžný termín otevření supermarketu na polickou pouť, tedy v polovině srpna, je stále reálný.

"Vše je připraveno, stavební povolení máme a architekti jsou odpočatí po dovolené. Jediné, co zbývá je vypsat výběrové řízení na dodavatele stavby. Počítáme s firmou z vašeho regionu," řekl zástupce společnosti Julius Meinl. Jak dodal, díky supermarketu vznikne zhruba 20 nových pracovních míst.

Hrozí jim propouštění?

Následující diskusi zahájil zastupitel Viktor Petr. Ten vysvětlil, proč bude hlasovat proti výstavbě supermarketu.

"Jsem jedním z podnikatelů zabývajících se prodejem potravinářského zboží. Myslím si, že existenci supermarketu pocítíme velmi silně. Pro občany bude supermarket přínosem, pro obchodníky pohromou," řekl s tím, že je velice pravděpodobné, že majitelé potravin teď budou muset kvůli supermarketu propustit zaměstnance, které zaměstnávají třeba 15 let. Otázkou prý zůstává, zda dokáží obchody v okolních vesnicích (v Bukovici, Suchém Dole či Žďáru nad Metují) existenci supermarketu ustát a nebudou se muset nakonec zavřít. To by podle Petra odnesli nejvíce důchodci, kteří na vesnicích žijí a nemají auto.

"Je normální, že existuje konkurence. Vývoj jde dopředu a nikdo jej nezastaví. Po supermarketu volá v Polici většina lidí," oponoval zastupitel Josef Hauk, který je zastáncem supermarketu.

Co bude s obchody na vsi?

Starosta města Zdeněk Kadidlo uvedl, že se na toto téma ohledně supermarketu hovořilo i při minulém jednání Dobrovolného svazku obcí Policka.

"Starostové svazku došli k závěru, že bude nutné zjemnit nároky na nájemném v obecních obchodech, klidně až na pouhé platby nákladů za elektřinu... Starostové počítají také s tím, že někdy bude muset obec svůj obchod i sponzorovat," řekl Kadidlo.

Zastupitel Petr Scholz poukázal na to, jak lidé nadávají na kulturu nakupování v Polici. Trpělivě museli snášet polemiky o tom, zda se supermarket stavět bude nebo nebude, zda jej bude stavět Edeka či jiná firma, a jiné...

"Je možné, že konkurence nakonec přinese dobro i menším prodejnám," řekl.

Hospodyně si polepší

Za ženu-hospodyni vyjádřila svůj názor zastupitelka Věra Klusáčková. Ta poukázala na to, že ulice kde bydlí (Smetanova ulice) patřila mezi věkově nejmladší čtvrti.

"Časy se ale mění, lidé stárnou. Z vlastní zkušenosti vím, jak vyčerpávající je tahat těžké tašky s nákupy až z náměstí. Supermarket bude blíž. Jsem rozhodně pro jeho výstavbu," zakončila Klusáčková.

Do debaty se zapojila také Věra Plachtová, ředitelka knihovny.

"Pokud vesnice zavřou své obchody, určitě to nebude jen kvůli supermarketu. V Pěkově došlo také ke zrušení obchodu jednoduše proto, že tam lidé nechodili," vyjádřila svůj názor ředitelka knihovny, která si navíc myslí, že supermarket bude přínosem především pro dojíždějící lidi, jelikož supermarket by měl mít otevřeno až do 20 hodin, což většina obchodů s potravinami (kromě Večerek) v Polici a okolí nemá.

Z kupní smlouvy, kterou starosta po obsáhlé diskusi přečetl, vyplývá, že město - jako vlastník - prodá společnosti Julius Meinl pozemky o výměře 5794 metrů čtverečných za 2 miliony 85 tisíc 840 korun včetně daně z přidané hodnoty. Kupující společnost je povinna vybudovat na své náklady chodníky od autobusové zastávky k benzinové čerpací stanici.

Přišli jen kvůli supermarketu

Následovalo hlasování o tom, zda město prodá či neprodá tyto pozemky. Pouze jeden zastupitel byl proti, ostatní hlasovali pro prodej. Několik přítomných občanů si oddechlo a spokojeně odešlo po tomto bodu jednání zastupitelstva do svých domovů.

"Přišla jsem na jednání zastupitelstva jenom kvůli supermarketu. Jsem ráda, že to takhle dopadlo a že supermarket bude," řekla nám jedna z odcházejících místních žen.