194

Broumovští lesníci si pochvalují spolupráci s Poláky

"Začátky však nebyly vůbec jednoduché, nejhorší byly byrokratické překážky na české straně, kdy na pověstné poslední razítko, v našem případě sedmnácté, jsme museli vynaložit opravdu velké úsilí. Ale zvládli jsme to a úspěšně vzájemně spolupracujeme s Poláky už více jak 12 let," říká místopředseda představenstva Lesní společnosti Broumov Holding, a.s. Ing. Bohuslav Šolc.

Vše začalo tím, že v závěru roku 2001 muselo obchodní oddělení společnosti vyřešit problém, jak nahradit výpadek dřevní hmoty z původně společností obhospodařovaných revírů státních lesů na Trutnovsku. Jako nejblíže dostupná dřevní hmota pro zpracování na vlastním manipulačním skladě v Meziměstí byla vyhodnocena logicky dřevní hmota v polském příhraničí, tedy kolem broumovského výběžku. Dopravní vzdálenosti k vlastnímu zpracování dřevní hmoty byly kratší než na tehdejší Trutnovsko a cena byla také zajímavá. Jenže do té doby nikdo z Čech s Poláky dřevní hmotu takto neobchodoval.

LSBH 1

"Tak jsme to zkusili jako první a spolupráce s Poláky je výborná!" s úsměvem dodal Ing. Šolc. V březnu 2002 byla podepsána první obchodní smlouva s Nadlesnictwem Walbrzych. Historicky první Tatra T 815 s polským dřívím, ve firemní žluté barvě, projela státní hranici hraničního přechodu ve Starostíně 19. září 2002. V současné době společnost nakupuje od polských státních lesů dříví z území, které je desetkrát větší. Zahrnuje příhraniční pás lesů od Harrachova až po Jeseníky. V loňském roce bylo zobchodováno více jak 70 tisíc m3 polského dříví.

LSBH 3

Lesní společnost Broumov Holding, a.s. spolupracuje s Poláky i mimo obchod se dřívím. Už třetí rok v řadě využívá na náročné sezónní práce v lesních školkách pod Pasama 60 Poláků. Jedná se o občany z příhraničních sídel Nowa Ruda, Tlumaczóv, Radków, Scinawka. "Poláci jsou úžasně pracovití, bez nich bychom naši roční produkci kolem 1,2 miliónů kusů sazenic lesních dřevin výrobně i odbytově nezvládli," vysvětlil Ing. Šolc.

LSBH 2

Broumovští lesníci také nezapomínají na důležitou vzájemnou komunikaci a finanční podporu místních samospráv a regionů, všude tam, kde v Polsku působí. Za zmínku určitě stojí rekonstrukce kapličky v obci Radochów, která obě strany silně sblížila nebo už tradiční setkávání se se starostou příhraničního Mieroszówa. "Poláci netrpí zbytečnými předsudky, jsou velmi otevření, a proto nás spolupráce s nimi moc baví," uvedl na závěr Ing. Šolc.