194

České firmy chtějí zaměstnat Poláky

24.02.2007 - JANA KREJČOVÁ

Česko-polskou hranici by měly protnout pravidelné spoje.

Náchod - Přes sedmdesát českých firem se chystá 9. března do polského Kladska na burzu práce. Kladský okres má velké problémy s nezaměstnaností, bez práce je tam asi 16 tisíc lidí. České firmy hlavně technického směru se zase potýkají s nedostatkem pracovních sil. Proto je chtějí získat v Polsku.

Jenže příznivé vyhlídky při vyhledávání nových pracovníků v Polsku jim kazí chybějící pravidelná přeshraniční doprava. Řešením by mohla být spolupráce českých a polských autodopravců. „Na burzu v Kladsku se přihlásilo jedenasedmdesát českých firem, které shánějí celkem 795 zaměstnanců. Do práce přes hranice se však nemají jak dostat. Proto součástí burzy práce bude česko-polská anketa pro uchazeče. V dotazníku zodpoví, zda jsou ochotni jezdit do práce do Čech a jestli chtějí využívat autobusovou dopravu. Tím získáme přehled o počtu zájemců," řekl František Molík z náchodského jednatelství Hospodářské komory severovýchodních Čech.

Ten se zúčastnil i čtvrtečního jednání, na němž se setkali zástupci náchodské dopravní společnosti CDS a broumovského P-transportu s polským přepravcem a s přednostkou Kladska. Další jednání se uskuteční po burze práce. „Nejde jen o autobusovou linku Náchod - Kladsko, jde o to, aby se lidé dostali i do firem přes Novou Rudu na Broumov, přes Kladskou Bystřici na Mezilesí, Králíky a Ústí nad Orlicí. Chtěli bychom propojit celý autobusový systém. Víkendové spoje by mohli využívat turisté. Shodli jsme se na tom, že ze začátku bude doprava ztrátová. Existují však evropské fondy, ze kterých bychom rádi získali dotaci prostřednictvím některého grantu euregionu Glacensis," uvedl Molík.

Podle sekretáře české části euroregionu Glacensis Jaroslava Štefka projekt naději na úspěch má. „Euroregion se letos bude ucházet o velký grant na správu takzvaného fondu mikroprojektů. Jsou v něm výrazně posíleny finanční prostředky. Ty budou určeny na aktivity přeshraničního charakteru. Předpokládáme, že granty budou vyhlášeny v druhé polovině letošního roku," sdělil Štefek.

***

O Poláky mají zájem české firmy, které shání 795 zaměstnanců. Ti se však do práce přes hranice nemají jak dostat.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)