194

CZECH POINT – další služba hospodářské komory nejen pro podnikatele

23.2.2007, Zdroj: Hospodářská komora ČR

Hospodářská komora ČR podepsala v závěru roku 2006 s Ministerstvem vnitra ČR memorandum o spolupráci při realizaci projektu Czech Point.

Projekt Czech Point má zjednodušit občanům přístup ke státu a jeho službám a umožnit jim jednoduchou a efektivní komunikaci s úřady jakožto součást koncepce otevřené a transparentní veřejné správy, jejíž orgány budou ve vzájemné součinnosti. V polovině února budou místa otevřena také v 19 kancelářích Hospodářské komory ČR. V první fázi začnou s vydáváním ověřených výpisů z obchodního rejstříku.

Hlavním cílem projektu Czech Point (Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál) je vytvořit síť míst, kde budou moci občané a podnikatelé získávat veškeré údaje, opisy, výpisy, které jsou uvedeny v centrálních veřejných evidencích a registrech. V navazujících fázích realizace projektu bude možné v rámci kontaktních míst Czech Point podávat jakékoli podání či žádost na státní správu. Postupné naplňování dalších cílů projektu je podmíněno legislativními úpravami.

V téměř dvaceti kancelářích hospodářské komory ve všech krajských městech a některých oborových místech, například na Svazu obchodu a cestovního ruchu, budou moci návštěvníci nejpozději od konce února získat ověřený výpis z obchodního rejstříku. „V následujícím období budeme tuto službu dále přibližovat k občanům, výpisy tedy bude možné postupně získat ve všech kancelářích projektu Informačních míst pro podnikatele, tedy zhruba ve 180 městech a obcích,“ říká tajemník úřadu Hospodářské komory ČR Vladimír Šiška. Také spektrum poskytovaných listin hodlá HK ČR v nejbližší době rozšířit. Po obchodním rejstříku to bude rejstřík živnostenský a katastr nemovitostí, následovat by měly výpisy z rejstříku trestů. Za jednu stranu A4 výpisu zaplatí klient 50,- Kč.

„Zjednodušení byrokratických postupů a snížení administrativní zátěže podnikatelů patří k dlouhodobě prosazovaným požadavkům Hospodářské komory ČR na zkvalitnění podnikatelského prostředí. Projekt Czech Point k naplňování těchto cílů jednoznačně směřuje, HK ČR se k němu proto hlásí, podporuje jej a je připravena se na jeho realizaci aktivně podílet. Zjednodušení komunikace se státní správou a zajištění informačního servisu občanům patří k předpokladům  kultivovaného státu,“ vysvětluje prezident Hospodářské komory ČR.

Viktorie Plívová
tisková mluvčí
Hospodářské komory ČR
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.