194

Police se s majitelem parcely na výkupu nedohodla

21.8.2006, zdroj: MF Dnes

„Snažili jsme pozemky směnit, ale jednat už nebudeme."

Police nad Metují - Ačkoli silničáři už od loňska budují malý obchvat Police nad Metují na Náchodsku, ještě na poslední chvíli zřejmě změní projekt. Chtějí se totiž vyhnout poslednímu nevykoupenému pozemku, s jehož majitelem se nedokázali dohodnout ani po čtyřech letech. Šest set metrů nové silnice mělo původně začít sloužit řidičům už letos, stavba se ale rozhodně potáhne až do příštího roku. „Potřebujeme deset až dvanáct metrů pozemku pro stavbu silnice, ale dohoda s majitelem není možná. Se stavbou přitom na počátku souhlasil, vše protahují jeho podmínky," uvedl ředitel krajské Správy a údržby silnic Ilja Kopáček.

Jednání s majiteli poslední nemovitosti v Nádražní ulici měla na starost až do konce července polická radnice. „Snažili jsme se směnit asi čtyřicet metrů soukromého pozemku za stometrový pozemek města, ale nyní už nejednáme. Všechno je teď na kraji," sdělil polický starosta Zdeněk Kadidlo.

Koncem července totiž správci silnic rozhodli, že raději přepracují projekt a změní kruhovou křižovatku tak, aby výjezd nezasahoval do sporných pozemků. Stavbu to prodraží, protože se musí přeložit sítě, prodloužit zatrubení potoka Bukovky a rozšířit nájezd přes most. Do konce října se proto podaří dostavět pouze první etapu malého obchvatu, který odvede auta z polického náměstí. Hotov bude kruhový objezd u kovárny s nájezdem k plánovanému Penny marketu, dále úsek nové silnice k výrobci uzenin Pejskar a zhruba padesát metrů směrem k policejní úřadovně.

Stavba přeložky silnice se v Polici připravovala od roku 1999, její cena dosahuje téměř 56 milionů korun. Z toho zaplatí město 3,7 milionu za zeleň, chodníky, veřejné osvětlení a rozhlas. Díky malému obchvatu se město zbaví asi sedmi tisíc aut, jež dosud projíždějí centrem. Stavbě ustoupilo asi dvacet nemovitostí, lidé v sousedství přeložky dostali protihluková okna.

***

Zdeněk Kadidlo