194

Pro řidiče je to luxus

20.12.2006, Zdroj: Náchodský deník

Pro někoho je to zážitek ze svižné jízdy, pro jiného zase nuda.

Převážná většina řidičů si však pochvaluje každý přírůstek kilometrů naší zatím stále řídké dálniční sítě. Měli jsme včera možnost se po nové dálnici projet v předpremiéře. A je pravdou, že se současnou úzkou státovkou přes Chlumec nad Cidlinou se nový komfort a rychlost vůbec nedají srovnat."Však také bylo na čase. Šestnáct let se o protažení dálnice až do Hradce jenom mluvilo. Pracovně jezdím do Prahy třikrát týdně, a ty děsné kolony před Poděbrady, kde se šinete šedesátkou, byly opravdové peklo," řekl Tomáš Hajný z Trutnova. Nenechal si kvůli tomu ujít ani včerejší slavnostní otevření. I když si dálnici ještě nemohl projet úplně celou až k Hradci Králové.

"Je to báječné. Kromě plzeňské D5 naše nejlepší dálnice. Škoda, že tady už zítra bude hustý provoz, po prázdné dálnici, jako je dnes, by se jezdilo mnohem lépe," pochvaloval si Zdeněk Troubský z Pardubic při premiérové projíždce po několika prvních kilometrech, na kterých asistovala policie.

Zatímco pro řidiče bude dnes otevíraná dálnice z Prahy do Hradce Králové opravdu obrovskou úlevou, obyvatelé vesnic podél původní státovky si od provozu nijak neoddechnou. Po nově zprovozněném úseku do Hradce totiž budou moci jezdit jen osobní auta a dodávky. Veškerá kamionová doprava musí u Chlumce nad Cidlinou i nadále sjíždět na starou silnici a pokračovat přes tiráky zahlcené Nové Město.

K sídlům, ve kterých se kvůli husté tranzitní dopravě nedají ani přejít silnice, navíc přibudou další dvě: Libišany a Plačice těsně před Hradcem. Přes ně totiž povede provizorní sjezd z dálnice do doby, než se ji podaří dostavět až k městu. Tomu nyní brání majetkové spory s majitelkou pozemků pod její trasou.